f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
  
 


news.fpp.pl
Podłącz nasz
baner
 

  f·p·p · n·e·w·s | Zapowiedzi | Global Operations

Zapowiedzi

Global Operations

Szczypta historii
Na samym początku był Half-Life, który rozłożył na łopatki wszystkie inne konkurencyjne FPP’sy wychodząc na przeciw wymaganiom klienta z rozbudowaną i wciągającą fabułą. Jakiś czas potem powstał mod Team Fortress Classic, który był “przedłużeniem” koncepcji modu Team Fortress stworzonego wówczas dla Quake’a. Zyskał dużą popularność jednak wnosił niewiele zmian w stosunku do swojego “poprzednika”.
Przyszedł czas na cos nowego - Counter Strike. Ten mod do HL zyskał sobie niewyobrażalnie wielkie rzesze fanów. Niestety społeczność ta w dużej mierze została przetrzebiona przez zastępy cheaterow, gdyż silnik Half-Life’a pozwalał na swobodna edycje niemal wszystkich ustawień w grze i tym samym oszukiwanie stało się dostępne dla wszystkich.
Ludzie, którzy w dużej mierze przyczynili się do powstawania poszczególnych, kolejnych wersji CS postanowili stworzyć cos co w ich zamierzeniu ma wypełnić lukę na rynku taktycznych FPP opartych na rozgrywce zespołowej. Stworzyć całkiem nową i rewolucyjną koncepcję jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem niż powołać ja do życia. Ludzie, którzy podjęli się tego zadania to Barking Dog Studios a ich nowe dziecko ma nosić imię Global Operations. Będzie to melanż gatunków sprowadzony do najbardziej istotnych zagadnień takich jak rozgrywka zespołowa (Return to Castle Wolfenstein, Team Fortress, mniej Quake 3 Team Arena), podział na klasy (Team Fortress), realia, klimat i realistyczne podejście do kwestii uzbrojenia (Counter Strike), taktyka (cala seria Tom Clancy’s Rainbow Six) i zadania “objectives” - znany nam watek choćby z RtCW.

Team i podział na klasy
Główny nacisk w GO położony został na wątek rozgrywki drużynowej. Nie w stopniu takim jak np. w RtCW, gdzie na dobrą sprawę można było biegać samemu ze skutecznością mniejsza lub większa. Tutaj działanie w grupie będzie niemal warunkiem by pomyślnie wykonać konkretne zadanie. By to miało ręce i nogi gracz ma do wyboru jedna z siedmiu specjalizacji: Reconnaissance (zwiad), Commando (komandos), Medic (medyk), Heavy Weapons (spec od broni ciężkiej), Sniper (snajper), Demolitions (pirotechnik) i Intelligence Officer (oficer wywiadu). Będą one się uzupełniać ze względu na przynależne do każdej klasy umiejętności. Przykładowo zwiadowca będzie się poruszał odrobinę szybciej niż inni i będzie posiadał cos w rodzaju GPS (tutaj LSD - life signs detector - wykrywacz życia), pozwalający mu na ograniczone dostrzeganie jednostek na danej lokacji. Medyk będzie miał zdolność leczenia członków drużyny jak i siebie samego. Spec od broni ciężkiej będzie miął możliwość zakupu cięższego uzbrojenia i pancerza ale będzie się poruszał trochę wolniej niż inni. Oficer wywiadu... nie, jego zostawię na później :) I tak dalej - każda specjalizacja ma swoje określone umiejętności. Ale bez sztywnego podziału, przykładowo: medyk tez będzie mógł strzelać z karabinu snajperskiego tylko trochę gorzej niż sam snajper.
Gra będzie wymagała od gracza zaangażowania jeżeli chodzi o działanie w grupie. Samotnik dużo tu nie wskóra. A na przykład snajper & recon mogą już zdziałać wiele w konkretnej sytuacji wymagającej wsparcia. Kombinacji, jak się możecie domyślić, jest cala masa.

Realia
Akcja gry toczy się w czasach obecnych i dotyczy konfliktów zbrojnych na całym globie. Każda misja jest oparta na prawdziwych wydarzeniach lub jednostkach (oddziały specjalne, ugrupowania terrorystyczne, oddziały zbrojne, kartele narkotykowe). Przykładowo w misji w USA gracze maja do wyboru team A - brygadę antyterrorystyczna SWAT lub team B - ugrupowanie terrorystyczne Black River Brigade. Celem SWAT’u jest przeszkodzenie terrorystom w odcięciu zasilania w głównym reaktorze zachodniego USA znajdującym się przy wielkiej tamie Keerok. Każda misja to inny kraj, inne jednostki i inne cele. Misji w założeniu ma być 13. Twórcy obiecują edytor poziomów, który umożliwi tworzenie własnych map i przyszłe wsparcie w postaci patchy i update’ow.

Uzbrojenie i balistyka
Kolejna rzecz, na która twórcy położyli szczególny nacisk to jak najbardziej realistyczne podejście do kwestii uzbrojenia i balistyki. Rodzajów broni jest 32 (!), każda posiada swoje szczególne, zgodne z rzeczywistymi cechy: tryby strzału (jeden strzał, trzy-pociskowa seria, pełna seria), kaliber, rodzaj pocisku i jego zdolność penetracji, odrzut, rozrzut i wiele innych cech które wygenerują pożądliwy uśmiech na każdej twarzy fascynata militariów :) Dodatkowo każda bron ma konkretne akcesoria do niej przeznaczone: celowniki laserowe, optyczne, dłuższy magazynek, doczepiany magazynek (szybsze przeładowywanie), latarka, tłumik... ! Uff, jestem niemal pewien ze cos pominąłem ;) Balistyka... mmmm... Tutaj również wszystko jest na miejscu plus wiele innowacji niespotykanych w żadnej innej grze. Każdy materiał w grze (marmur, drewniane meble, ścianki działowe, kamizelki kuloodporne i wszystko inne otaczające gracza) ma swoja twardość i grubość. Nawet sam gracz! :) Weźcie to, plus rodzaj pocisku, jego prędkość i bron z jakiej zostaje wystrzelony a uzyskacie prawie rzeczywisty model balistyczny.
Wyobraźcie sobie faceta siedzącego za ścianą w jakimś baraku. Niestety ciężko się do niego dostać bo jest to operator broni ciężkiej w całkiem niezłej pozycji. Zwiadowca z drużyny przeciwnej dostrzega go dzięki GPS, komunikuje się ze snajperem, namierza mu cel laserem a snajper oddaje strzał z wysoko-kalibrowego karabinu w ściankę, kula przechodzi przez ścianę i mimo wytracenia swojego impetu trafia w zaczajonego terrorystę. Cel wyeliminowany :)

Taktyka
Będzie ona niezbędna do przeprowadzania skutecznych akcji. W dużej mierze będzie ona koordynowana przez klasę, którą wcześniej wspomniałem - Oficer Wywiadu. OW nie bierze aktywnego udziału w rozgrywce, za to ma przed sobą 4 ekrany, mapę, wszystkie koordynaty (kto, gdzie, jak) może rozrysować punkty nawigacyjne. Pomagają one w jak najbardziej efektywnym dotarciu do celu. Każdy gracz ma umocowana na ramieniu mała kamerę, przez która OW może obserwować wydarzenia na polu walki. Komunikacja będzie się odbywać... No właśnie, tutaj ciekawostka: w grze zaimplementowany będzie system komunikacji głosowej Voice Over IP, potrzebny będzie mikrofon i słuchawki. Podobno kiedy gracz będzie cos mówił - jego model będzie poruszał ustami i patrzył się w stronę odbiorcy. Zobaczymy :) Ponadto oczywiście komunikacja klasyczna - poprzez klawiaturę. Podobnie jak Return to Castle Wolfenstein - mamy tzw. quick chat mode - menu z najbardziej przydatnymi komendami.

Cały system ekonomiczny będzie się rozgrywał w oparciu o nagrody pieniężne. W zależności od powagi naszego czynu (frag, postępowanie zgodnie z naszą specjalizacją, wykonanie zadania i inne) dostaniemy określoną ilość pieniędzy, którą potem będziemy wydawać na broń, dodatki do niej, kamizelki kuloodporne itd.

Mechanika gry jest z oczywistych względów podobna do Counter Strike’a, są jednak miedzy tymi grami różnice zarówno subtelne jak i znaczące. Jedna ze znaczących różnic jest taka ze GO jest gra zespołowa, pozwalająca graczowi na respawn i kontynuowanie gry w tej samej misji. Kiedy gracz zostanie zabity - pada na ziemie i albo czeka na medyka albo przechodzi do ekranu odprawy. Ta kwestia jest rozwiązana bardzo podobnie jak w RtCW z kilkoma różnicami, o których nie warto się tutaj rozwodzić. Jedna różnica, która wymienić trzeba to fakt że gdy giniemy - upuszczamy naszą broń i leży ona tam dopóty, dopóki jej ktos nie podniesie.

Silnik graficzny Global Operations to LithTech 2.5, ten sam co w Aliens vs. Predator 2. Jest on mocno zmodyfikowany i podobno o niebo (na szczęście) mniej wymagający niż AvP2. Oprawa dźwiękowa jest wykonana bardzo finezyjnie. Przykładowo, jeśli gdzieś obok nas uderzy granat - głuchniemy na chwile, w naszych uszach rozlega jednostajny pisk i wszystko zdaje się przytłumione. To trzeba usłyszeć! Gdy obok nas eksploduje granat gazowy - kaszlemy i nasz obraz się zamazuje i faluje (maska gazowa jest wtedy jak najbardziej wskazana :) i tak dalej. Wydaje się ze twórcy podeszli do każdego zagadnienia w grze z duża dbałością i szczegółowością.

Teraz trochę w kwestii cheatow, czyli czynnika, który sprawia ze Counter Strike ma coraz mniej zwolenników. W Global Operations nie będzie udostępniony Source Code (kod źródłowy, który lubię nazywać biblią cheaterow), nie będzie konsoli, a ponadto twórcy obiecują jeszcze inne, owiane na razie tajemnica, zabezpieczenia przed ewentualnym oszukiwaniem.
Oczywiście to wszystko nie wyeliminuje plagi cheaterstwa do końca - to niemożliwe - ale w znacznym stopniu ją ograniczy.

Gra jest planowana na koniec marca. Demo ma się ukazać, tylko twórcy nie maja pewności kiedy będzie ono dostępne - przed premiera czy po niej. Ciągle trwają Beta testy, lwia cześć testerów podchodzi do gry bardzo entuzjastycznie i określa ja mianem ekstremalnie uzależniającej. No cóż, pozostaje nam tylko czekać i przekonać się na własne oczy. Ja czekam z wielką niecierpliwością i mam nadzieje, że i wam narobiłem troche smaka ;)

Strona oficjalna: www.globalopsgame.com

Paweł Chrzanowski ([email protected])

http://gravedigga1.republika.pl/GO/
Temat Autor Data  
Super
Tedi 05·12·2002-12:01  


 + DODAJ NOWY TEMAT 
--------------------------------------
Autor: [FPP]Saari
Aktualizacja: 03·12·2001 - 04:00 : DRUKUJ 

     
   


f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


Dzisiaj jest Czwartek · 16 Września · 2021
Strona wygenerowana w 0.211639 sek.