f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
  
 


news.fpp.pl
Podłącz nasz
baner
 

  f·p·p · n·e·w·s | Kolumny | [FPP]Irie | Gibson - kolejny f...

[FPP]Irie

Gibson - kolejny fantom

Dziś chciałbym poświęcić się kontynacji poprzedniego tematu, czyli fantomatyzacji. Tym razem jednak wezmę się za to z drugiej strony.

W poprzednim odcinku wziąłem się za temat chyba trochę zbyt naukowo. Była to wizja powstała pod wpływem książek Stanisława Lema. Teraz jednak chciałem przedstawić drugi punkt widzenia, ze strony Williama Gibson'a. W swoich książkach zastosował kilka typów fantomatyzacji.

1.Stymy
W świecie gibson'owskim bohater tylko może być tylko widzem sztucznego świata. Urządzenie powodujące stan zmiany świadomości zwie się "stymem". Niestety nie do końca oddaje rzeczywistość. Zabraklo wpływu na jeden ze zmysłów - węch. Mimo to, człowiek ma wrażenie, że znajduje się w danym miejscu, które zostaje generowane przez urządzenie. Sądze, że będąc widzem ten zmysł jest niepotrzebny. W pewnym kinie zastosowano eksperyment z zastosowaniem zapachów podczas seansu. Większość publiki przyznała się, że gdy bohater jadł czekoladę i wpuszczono zapach myśleli tylko o obiedzie. NIektórzy nie mogli sie skoncentrować do końca pokazu :)

2.Count Zero
Do innego świata przedostał się Bobby Newmark. Tym razem podłączył całą swoja osobowść do "sieci". Sam mógł generowac światy, obiekty. Tu nie było ograniczenia dla zmysłów (Matrix :P) Wizja mało oryginalna, ale prekursorksa. Autor zaopatrzył Newmark'a w towarzystwo SI (sztucznej inteligencji), więc nie miał problemu z odosobnieniem.

Tyle pamiętam z przesłanek Williama :) W najbliższym czasie spróbuję zgłębić pomysły jakiegos innego pisarza :) Może jakieś pomysły?
Temat Autor Data  
gibson rulez
[FPP]Yazoo 09·12·2000-23:01  
Odp: polityka vs rozrywka
ZimZum 09·12·2000-23:01  


 + DODAJ NOWY TEMAT 
--------------------------------------
Autor: ZimZum
Aktualizacja: 09·12·2000 - 23:01 : DRUKUJ 

     
   


f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


Dzisiaj jest Czwartek · 16 Września · 2021
Strona wygenerowana w 0.226963 sek.