f·p·p · n·e·w·s
http://news.fpp.pl


[FPP]Irie

Fantomatyzacja doskonała

Ehm Ehm. Witam wszystkich w mojej kolumnie. W pierwszym odcinku z serii "Gry mało znane, muzyka i książki" chciałbym się zająć problemem gry doskonałej. Taki temat poruszył bisonek na boardz'ie :)

Czym właściwie są gry. Zgrubsza programami, które próbują oddać jakiś rodzaj rzeczywistości. Póki co nie jest to możliwe ze względu na ograniczenia oddziaływania komputera na dwa zmysły, mianowicie na wzrok i słuch. Jak do tej pory nie jest możliwe wytworzenie w pełni sfantomatyzowanego świata(np. Matrix), ze względu na małą znajomość pracy mózgu człowieka. Naukowcy nie są w stanie podłączyć całego sensorium(zmysłów) człowieka do maszyny. Na razie to, co zostało wymyślone to tylko nędzna namiastka sztucznego świata. Załóżmy jednak, że udałoby się dotrzeć naukowcom do wszystkich 5 zmysłów człowieka. I tak nie daje to sukcesu, a dlaczego?

Otóż nie została stworzona jeszcze sztuczna inteligencja. W tym sfantomatyzowanym świecie nie można by było liczyć na żadną normalną rozmowę. W tym momencie stwarzany jest kolejny problem. Pojawieniu się inteligencji towarzyszy świadomość. Jak wytworzyć świadomość w urządzeniu? Właściwie co wiemy na temat tego pojęcia - niewiele. Nawet nie wiemy gdzie ona się rodzi, w której części mózgu. Czy powstaje choćby w lewej, czy prawej półkuli?

Zbyt dużo jeszcze jest do zrobienia przez naukowców, nie tylko producentów gier :), by powstała "gra doskonała". Zainteresowanych tematem odsyłam do książek Stanisława Lema pt."Okamgnienie" oraz "Bomba Megabitowa". Sam problem świadomości autor podejmuje również w "Summa technologiae". Polecam odwiedznie Lem.onet.pl.


Informacje o Autorze


--------------------------------------
Aktualizacja: 09·12·2000 - 08:01




© 2000-2001 f·p·p productions.
http://fpp.pl, [email protected]

Wyrukowano dnia 2024-04-18, 22:19, z 172.70.130.213 (172.70.130.213)
Strona dostępna online pod adresem: http://news.fpp.pl/?pl:pages:show:261:::

DRUKUJ | Powrót